תהליך התפתחות הילד

תחילת תהליך התפתחות הילד

במהלך השנים הראשונות, ילד מתפתח בקצב מהיר ומרתק. הוא לומד את הסביבה ואת מנהגיה ומפתיע אתכם ויותר ויותר ככל שחולף הזמן. 
כמעט בכל שיחה בין אמהות טריות עולה במוקדם או מאוחר, נושא התפתחות הילד. 
לעיתים חוששים ההורים שילדם אינו מתפתח בקצב הנכון, אך חשוב לזכור כי לכל ילד קצב התפתחות אישי משלו ואין טעם לבצע השוואות בין ילדים שונים בתוך המשפחה ומחוצה לה.

בשנה הראשונה לחיים דברים רבים מתרחשים: מוח התינוק גדל במידה עצומה וכך גם היכולות שלו. כשאנחנו מדברים על התפתחות הילד אנחנו מחלקים זאת לקטגוריות שונות: 
מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, תקשורת וכישורים חברתיים ופתירת בעיות. 
בכל מקרה יש להבין נקודה אחת חשובה. ילד אחד ילך בגיל 10 חודשים והשני בגיל 13 חודש. שניהם בריאים ונורמלים אבל שונים. כל עוד הילד עומד בטווח המקובל – דיינו. לא כולם צריכים להיות הכי טובים בכל המדדים כל הזמן. 

 

גבול עליון לאבני דרך בהתפתחות הילד

גיל הילד (חודש) התפתחות - מוטוריקה גסה התפתחות - מוטוריקה עדינה התפתחות חברתית שפה
3 תומך במשקלו על האמה פותח יד ספונטנית מחייך בהתאם צוחק
6 ישיבה רגעית מעביר חפצים מבטא חיבה או חוסר חיבה ממלמל
9 מושך לעמוד אחיזת פינצטה משחק ב peek-a-boo מחקה קולות
12 הולך כשהוא מחזיק יד משחרר חפץ כהה בעת פקודה מגיע כאשר קוראים לו אומר 1-2 מילים משמעותיות
18 הולך במדרגות עם עזרה אוכל באמצעות כף מחקרה פעולות של אחרים יודע להגיד 6 מילים
24 רץ בונה מגדל עם 6 קוביות משחק עם אחרים יודע להגיד 2-3 משפטים

נתחיל עם המוטוריקה הגסה: בחודש הראשון התינוק יכול להרים מעט את הסנטר למעלה כשהוא שוכב על הבטן. בגיל חודשיים הוא יכול להרים את הראש ומעט את החזה כששוכב על הבטן. בגיל 5 חודשים מתחילים התינוקות להתהפך , לרוב מהבטן לגב. חלק מהילדים יתהפכו עוד לפני וחלק יאחרו מעט בעיקר אילו המושכבים זמן רב על הגב ולא חווים מספיק השכבה על הבטן. בגיל חצי שנה התינוק יכול להחזיק את עצמו בתנוחת ישיבה לזמן קצר או לתמוך בעצמו עם הידיים מושטות קדימה. בגיל 9 חודשים הפעוט כבר לומד להתיישב בכוחות עצמו ומסוגל להישאר במצב ישיבה מספר דקות. בסביבות גיל 8 חודשים התינוק מנסה לזחול ולהתקדם. בין תשעה לעשרה חודשים ילמד הפעוט לעמוד בכוחות עצמו. בגיל שנה בד"כ מתחילים ללכת. יש כאלה שלא יתחילו ללכת, והולכים לאורך רהיטים כשהם נאחזים בהם. 

מוטוריקה עדינה: עד גיל חודש כפות הידיים מאוגרפות. מגיל חודשיים רק מחצית מהזמן כפות הידיים מאוגרפות. בגיל 4 חודשים התיאום יד עין מתחיל להתפתחח והתינוק מתחיל לשלוח ידיו לעבר חפצים שהוא רואה. בגיל 6 חודשים לוקחים חפצים עם כל היד. בין גיל 9 חודשים לשנה, התינוק מתרגל ומשפר את השימוש בידיו. הוא לומד לתפוס חפצים קטנים בין אגודלו ואצבעו, ולא בכל כף ידו. 

בחודש הראשון התקשורת העיקרית הינה בכי. בגיל שבין 4 ל- 7 שבועות מחייך התינוק לראשונה (החיוך כרפלקס יכול להופיע כבר בשלב מוקדם יותר, אך למשכי זמן קצרים). עם הזמן חיוכיו הופכים תכופים יותר, ובאים כתגובה לגירוי .כלשהו - למשל כאשר הוריו מחייכים אליו,בגיל 3 חודשים התינוק מזהה כבר את פני הוריו, אפילו בתמונות אך למרות שלמד לזהות פנים ולהבחין בין פנים מוכרות לפנים חדשות, הוא עדיין אינו נבהל מפני זרים ובדרך-כלל מגיב בסקרנות לפנים חדשות המביטות אליו. הבהלה מזרים מופיעה.בדרך-כלל לאחר גיל חצי שנה. בגיל שישה עד שבעה חודשים מצטרפות הברות נוספות לרפרטואר של הפעוט, לאחר שכבר ניסה את כוחו בהגיית ,אאההה" ו-"אוווו". לקראת סוף החודש ,השביעי משתכללות "מילותיו", והופכות למילים בנות שני צלילים כגון: בובו, גה-גה. "בסביבות גיל שנה, יאמר התינוק את "המילה האמיתית הראשונה שלו. אך זמן רב לפני כן כבר יבין מילים רבות. 

הדאגה לתינוקכם היא מה שילווה אתכם מיום לידתו ועד אין סוף... תמיד יעלו השאלות "כיצד אמור התינוק להתפתח?" "האם התינוק שלי "נורמלי"? " "האם הוא עומד בטבלאות ההשוואה?" 
לרוב יש להניח שהכול בסדר. הרוב המוחלט של התינוקות, גם אם הם סובלים מאיזה קושי נקודתי, יכולים להתפתח היטב. יחד עם זאת, אם עולה תחושה לא נוחה, מחשבה טורדנית, חרדה מתמשכת – עדיף ללכת לבדוק. יש לפנות לרופא או לאיש מקצוע על מנת לאבחן ולעזור.