בקיעת שיניים

בקיעת שיניים אצל תינוקות - הופעת חום וכאבים

החיוך החושף את השן הראשונה יהפוך לזיכרון אותו תנצרו לעד. עם זאת, בקיעת השיניים דרך החניכיים אינה תמיד קלה (עבור תינוקכם או עבורכם!) תהליך זה עלול להיות ארוך ומתמשך.
לוח הזמנים של צמיחת שיניים
כל תינוק הוא ייחודי ולכן מועדי ההתחלה ומשך הזמן של תהליך צמיחת השיניים עשויים להשתנות מתינוק לתינוק. בדרך כלל, השיניים מופיעות סביב המועדים שלהלן:
6 עד 12 חודשיםככלל, החותכות התחתונות (השיניים שבקדמת הפה) הן הראשונות שצומחות.
9 עד 16 חודשיםצומחות שתי חותכות נוספות, עליונות ותחתונות.
12 עד 18 חודשיםהטוחנות האחוריות הראשונות צומחות.
18 עד 24 חודשיםהניבים מתחילים לצמוח בין הטוחנות לבין החותכות.
לבסוף השיניים הטוחנות הנוספות מופיעות באזור האחורי העליון והתחתון של הפה. 
אם השיניים של תינוקכם מופיעות מוקדם או מאוחר במיוחד, אין זו סיבה לדאגה (כאחד מתוך 2,000 תינוקות נולד עם שן אחת או שתיים, בעוד שתינוקות אחרים נותרים ללא שיניים כלל עד גיל שנה). אצל מרבית התינוקות תצמחנה כל שיני החלב (עשר למעלה ועשר למטה) עד גיל 3 שנים. שיני החלב שורדות לרוב עד גיל 6 שנים. בגיל 6 הן מתחילות לנשור באופן טבעי ובמקומן צומחות במהרה שיניים קבועות, גדולות יותר. למרבה המזל, החניכיים כבר נחתכו, כך שתהליך צמיחת השיניים הראשונות, המלווה בכאב, אינו חוזר על עצמו!


איתור מקדים של כאבי צמיחת שיניים - בדיקה ראשונית

לעיתים תוכלו ממש לראות את השן הבוקעת דרך החניכיים. ייתכן כי תוכלו לחוש בה בעת בקיעתה אם תעבירו אצבע נקייה לאורך קו החניכיים של התינוק. אולם מאחר שהכאב הכרוך בצמיחת השיניים עלול להקדים את הופעת השן במספר חודשים, קיימים תסמינים אחרים אחריהם תוכלו לעקוב. אלה כוללים: 
  • הפרעות שינה
  • חוסר תאבון
  • חניכיים אדומות וכואבות
  • עליית חום
  • הזלת ריר
  • לחיים סמוקות
  • נשיכות/ לעיסות של כל דבר הנמצא בהישג ידו של התינוק
  • התנהגות לא רגועה/ חוסר מנוחה

טיפול ראשוני עבור כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות באמצעות משכך כאבים

צמיחת שיניים עלולה להיות תקופה קשה עבור התינוקות. להלן מספר דברים העשויים לעזור להם בהקלת אי הנוחות:
 
מאכלים ומשקאות קרים 
הקור מסייע לעמעם את הכאב ולכן יוגורט קר (רק לתינוקות שהחלו לאכול מוצרי חלב), רסק תפוחים לא ממותק או מזון תינוקות מקורר אחר עשויים להיות לעזר. משקאות קרירים הם בעלי ערך מוסף בהרגעת הפה כולו, לכן השתדלו לקרר את המים במקרר.
תרופות לתינוקות (משככי כאבים) 
יש לתת לילד משכך כאבים עדין- נורופן לילדים עשוי לשכך את כאב צמיחת השיניים במהרה.
שפשוף חניכיים 
עיסוי קל של החניכיים עשוי להרגיע ולסייע בהקלה חלקית של אי הנוחות. תוכלו לעשות זאת באמצעות אצבע נקייה, או להציע לתינוקכם צעצוע לנשיכה. כמו-כן, תוכלו למרוח על החניכיים ג'ל המיועד לשיכוך כאבי צמיחת שיניים להקלת כאב מקומית.