חיסון תינוקות - חלק א'

חיסונים מהווים את אחת מפריצות הדרך הגדולות בתחום הרפואה ובאנושות בכלל. הם מונעים מדי שנה מיליונים רבים של מקרי תחלואה ותמותה, ואף הביאו להכחדתן של מספר מחלות מעל פני האדמה כגון אבעבועות שחורות ופוליו. בשיעור זה נלמד על המערכת החיסונית ועל סוגי החיסונים הקיימים כיום.

חיסון תינוקות וילדים

קיים כיום מגוון רחב של חיסונים כנגד מחוללי מחלות רבים. 

אז מהו בעצם חיסון?

גופנו נחשף מדי יום למחוללי מחלות שונים מקבוצות שונות כמו וירוסים, חיידקים ופטריות.
מערכת החיסון, על זרועותיה הרבות, היא זו שמגנה עלינו מפני תחלואה קשה לאחר חשיפה למחוללים אלו.
במקביל לסילוק המחולל, פועלת מערכת החיסון ליצירת הגנה יעילה וארוכת טווח. הגנה זו מבוססת על הכרה של המחולל וכוללת יצירת נוגדנים- חלבונים הנצמדים למחולל וגורמים לנטרולו ולסילוקו.
בנוסף, יוצרת מערכת החיסון זיכרון שנועד למנוע הישנות של המחלה - בעת חשיפה חוזרת לאותו מחולל, מערכת החיסון תתקוף אותו מייד וביעילות רבה, כך שלא תיגרם מחלה כלל או שתתבטא באופן קל בלבד.

 

 

הרפואה מכירה בשני סוגים של חיסונים

  1. חיסון פעיל- במקרה זה החיסון מחקה את החשיפה הרגילה לאותו מזהם. החשיפה לחיסון יוצרת זיכרון חיסוני ללא יצירת מחלה קלינית. החיסון מכיל או את המרכיב של המחולל שכנגדו נוצרים נוגדנים, או את המחולל עצמו בצורה מומתת כך שאינו יכול לגרום למחלה.
  2. חיסון סביל- פה מדובר בעצם על מתן חד פעמי של נוגדנים היכולים לתקוף את המזהם באופן ספציפי, אולם לא יגרמו לזיכרון חיסוני לטווח ארוך.
    לאחר כתקופה של כשלושה שבועות- אורך חיים ממוצע של נוגדן, החיסוניות תיעלם . חשוב לציין שחיסונים מסוג זה אינם חלק מתכנית החיסונים הכללית וניתנים רק במקרים מיוחדים כמו נשיכת כלב והגנה מיידית מפני כלבת עד שהחיסון הפעיל יהיה יעיל.

 

קיימים חיסונים רבים המחולקים במדינת ישראל לחיסוני שגרה, כלומר חיסונים הניתנים במסגרת תוכנית חיסונים לאומית לפי גילאים, ולחיסונים שאינם ניתנים בשגרה.

תכנית חיסוני השגרה במדינת ישראל מתעדכנת מידי פעם בכמה שנים, על ידי הוספת חיסונים חדשים שפותחו, ועל פי שיקולים של יעילות החיסון ובטיחותו.

בשנים האחרונות נשמעות טענות רבות כנגד מתן חיסוני השגרה מצד קבוצות שונות באוכלוסייה, ואף הוקמו אגודות שונות שמטרתן מניעת מתן חיסונים לילדים. הטענות מכוונות בעיקר כנגד תופעות לוואי פוטנציאליות של החיסונים ואף הועלתה טענה שישנם חיסונים הגורמים לאוטיזם.
מבלי להיכנס לטענות בצורה מפורטת ולהפריך אותן באופן מדעי, נחזור ונדגיש את העובדה הבסיסית: הסיבה המרכזית לירידה בתמותת ילדים ותינוקות בעולם המערבי ב100 השנים האחרונות, הינה מתן חיסונים ומניעתן של מחלות זיהומיות מסכנות חיים. 
כל החיסונים הניתנים בתכנית החיסונים הינם בטוחים וגורמים אך ורק לתופעות לוואי חולפות הניתנות לטיפול. 
להורים המעונינים לברר את הנושא בצורה מפורטת מומלץ לפנות לרופא הילדים שלכם על מנת לקבל את המידע על המחקרים בתחום.


שתפו: